9 Mart 2017

LOKMAN HEKİM ÖĞRETİLERİ SARIMSAK KÜRÜ TÜM KAYNAK BİLGİLER REHBERİ

Arkadaşlar bana kür için çok soru geliyor ve birçoğuna cevap verecek zaman bulamıyorum. bu sebepten tüm bildiklerimi bir başlık altında paylaşmayı düşündüm.
herşeyden önce Lokman Hekim Öğretileri grubuna üye olun.Ekleyeceğim tüm bilgiler grupta bulunuyor. grup linklerine tıklayın:

https://www.facebook.com/groups/trumsat/

Kürle ilgili tüm bilgilerin açıklandığı Radyo proğramını linke tıklayıp dinleyin:http://www.enderunfm.com/yayinCal.p...
kürü uygulamaya niyet edin ve kitabı iyice okuyun. mantığını anlayana kadar en az 3 kez okuyun.kitabı aşağıdaki linkten tıklayarak indirebilirsiniz:https://www.facebook.com/groups/109...
Kitabı okumayanlar için kürün kısaca anlatılışı:
Kür, birinci dereceden yakın biri tarafından hazırlanmalıdır. Kardeşi varsa çok daha iyi olur. 3 kilo sarımsak, 2.5 litre soğuk sıkım zeytinyağı, 30 gram keten tohumu, 30 gram keten tohumu. Her kavanoz için 10 gram kullanılacak. Çocukların soyması daha şifa verecektir. Facebook sayfamızda ücretsiz olarak yayınlanan kitabımızı okuyup bilgi sahibi olabilirler. Cam kavanoz. Kapakları test ederek alalım. O sarımsakları 12 saat su doldurduğumuz bir kova içine aktaralım.ve bir limon sıkalım 1 bardak sirke koyalım. Ve çevre faktörlerden arındıralım. Ve onları 12 saat beklettikten sonra suyunu süzelim. Sonrasında bir 12 saatte diş halinde tekrar doldurduğumuz sade suda bekletelim. Güzel bir süzgeçten süzelim. 13-25 yaş arasındaki kişiler bu sarımsakları soyabilirler. Erkek kişiye soyulacaksa kız, kız birine soyulacaksa erkek soymalıdır. Çünkü kız babaya erkek anneye şifa olacaktır. Hüküm bu şekilde çünkü. Mutlaka çocuk yada genç olmalıdır. Kan zinciri olacak. Kan bağınız olan herkes. Donörü çok iyi seçmemiz lazım. Çünkü o kişideki tüm genetiği ona aktarılmış oluyor. Hepsini kavanoza koyacağız. Kavanozlarımızı doldurup herbirine çekilmiş yada havanda dövülmüş 10 gr çörekotu, 10 gram keten tohumu konulmalıdır. 8 gün mayalanma süreci var. Hiç kımıldamaması lazım. Arada bakma, kıpırtdatma yok. 8. gün sonunda açıyoruz. açarken altına bir tabak yerleştirin.köpürüp taşabilir taşmazsada sorun değil.üzerine eğilip kokusundan koklayın .aç karnına yağ kısmından içilecek. Herkes için belirtilmiş dozlar var. İçmek istemeyen hastaların Kahvaltısının içerisinde yemeğinin içerisinde kullanılabilir.
Kitabı indiremeyenler için linke tıklayın:http://sevilaltunel.blogspot.com.tr/...
Kürün yapılışını linke tıklayarak video izleyin:http://sevilaltunel.blogspot.com.tr/...
kürün yapılışını önceki radyo proğramımda anlatmıştım. linke tıklayıp dinleyin:https://www.facebook.com/ferhan.bay...
Gazetede okumak için linke tıklayın:http://www.kayserimeydan.com.tr/sar...
Sorularınıza Bu kürü bulan ve kitabını yazan , hiç bir maddi çıkarı olmadan, bir tek Allah rızası için yardımını esirgemeyen Araştırmacı Yazar Ünsal Akbulut Hocamız grupta e-mail le telefonla yada mesajla cevap veriyor.
Hepimize Şifa Olsun.
SAĞLIK AKÇA İLE SATILMAZ,AKÇA İLE SAĞLIK ASLA OLMAZ.


Hiç yorum yok: